Żółta gorączka i południe

Ta przenośna, czytelna i naukowa książka stanowi dowód imponującej analitycznej erudycji ze strony autora. Jej głównym tematem są liczne czynniki, postawy i reakcje, które kształtują zachowanie społeczeństwa po nadejściu epidemii; koncentruje się na południowym zachodzie USA w czasie epidemii żółtej gorączki drugiej połowy XIX wieku. W tej książce dowiadujemy się o absurdalnych i przedłużających się konfliktach między interesami partykularnymi i upartymi ideologiami, głupimi uprzedzeniami i błędnymi decyzjami podczas walki o zapobieganie i zwalczanie przerażającej choroby. Ignorancja, chciwość i panika tworzyły destrukcyjną mieszaninę. Saga była zarówno tragiczna, jak i absurdalna. Grupy międzynarodowe, krajowe, regionalne i lokalne walczyły o darń. Aktywne były także konflikty między Północą a Południem, między rządem federalnym a państwami, a także między nimi a hrabstwami i miastami. Firmy i placówki medyczne zmieniały się między zmową a kolizją. Rady zdrowia, prasa, porty, miasta śródlądowe, przemysł morski i kolejowy zwykle ciągnęły w różne strony, podczas gdy biedni, przede wszystkim biedni wiejscy, cierpieli z powodu zaniedbania, którego nie można nazwać łagodnym.
Epidemie żółtej gorączki pojawiły się w spisanej historii do 1495 r., Nazwanej wówczas przez Hiszpanów vomito negro (czarne wymioty). Żółta febra stała się jedną z najgorszych plag, jakie świat kiedykolwiek widział, dotykając całe miasta, narody, a nawet kultury. W Stanach Zjednoczonych od XVII wieku rozprzestrzenia się dziko i sporadycznie w niezliczonych miejscach. Tylko w 1878 r. Dokonał inwazji na ponad 100 miast i był najbardziej zjadliwy w Luizjanie, Mississippi i Tennessee; zgłoszone przypadki ponumerowały 120 000, z czego 20 000 zginęło. Koszt epidemii w całym kraju wyniósł 100 milionów dolarów. Przerażenie choroby, bezradność i beznadziejność spowodowały, że Czarna Plaga zdziesiątkowała średniowieczną Europę.
Książka obejmuje okres od około 1840 do 1905 roku, kiedy żółta febra zniszczyła Południe. Dr Josiah Clark Nott, z Mobile, Alabama, pocieszał się faktem, że choroba zaatakowała głównie nieumytą demokrację , podczas gdy długowieczność lepszej klasy pozwalała jej członkom kupować ubezpieczenia na życie w akceptowalnych cenach. Wirusowe ubóstwo zostało uznane za przyczynę infekcji. W Norfolk w Wirginii gniewny tłum spalił slumsy brudnego Irlandczyka . Duże obozy dla uchodźców powstały poza strefami miejskimi.
Niektóre cytaty mówią same za siebie. Na przykład: Każdy, kto miał pecha podróżować na południu w jesieni 1888 roku, nie miał pojęcia, jakie dokumenty lub dowody pewności może wymagać następne miasto w swoim planie podróży, a nawet czy w ogóle nie można odmówić wjazdu . Philadelphia Medical Journal użył silnego języka, stwierdzając w 1898 roku: Nasze południowe stany. . . tak poważnie cierpieli z powodu nieskuteczności niektórych lokalnych władz sanitarnych oraz szaleńczej i morderczej działalności innych. Sekretarz Pensylwanii w Stanowej Komisji Zdrowia powiedział w zasadzie rzeczowo w 1899 r., że interesy sanitarne Stanów Zjednoczonych zażądał aneksji Kuby
[podobne: leczenie eboli, gastrolog włocławek, przegladarka skierowan na leczenie uzdrowiskowe ]