Żółta gorączka i południe cd

Wkrótce wydarzenia zaczęły poruszać się w szybkim tempie, naznaczonym śmiercią Lazeara, wierzącego w teorię Finlaya, który heroicznie zgłosił się na ochotnika, by pozwolić mu na ukąszenie zarażonego komara. Jako męczennik nauki, jest młodym, niedocenianym bohaterem tego dramatycznego eposu. (Clara Mass, amerykańska pielęgniarka-ochotniczka, później też zmarła). Zespół badawczy postanowił raz na zawsze udowodnić teorię komarów za pomocą sprytnego i decydującego eksperymentu (choć być może nie jest to możliwe dzisiaj ze względu na przepisy regulujące ludzkie eksperymenty), a jego potwierdzenie ogłoszono światu. Za pomocą środków sanitarnych zaproponowanych przez Finlaya, William Gorgas, wspierany przez Leonarda Wooda, wyreżyserował energiczną kampanię, która w ciągu kilku miesięcy oczyściła Hawanę i Kubę na zawsze z żółtej febry. Te same metody zastosował Gorgas w Panamie, co umożliwiło ukończenie budowy Kanału Panamskiego. Ostatnia epidemia żółtej gorączki w Stanach Zjednoczonych miała miejsce w 1905 roku.
Fakty te powinny być podkreślone bez dwuznaczności lub pussyfooting w książkach, które często pojawiają się w historii medycyny tropikalnej. W podboju żółtej gorączki jest więcej niż wystarczającej chwały, aby wykąpać wszystkich bohaterów w jej świetle. Zbliżając się do końca tego stulecia, upłynęło wystarczająco dużo czasu, aby zobaczyć wydarzenia w odpowiedniej perspektywie i dokładnie opowiedzieć historię, ze złością wobec nikogo, z miłością dla wszystkich .
Czy ta książka jest praktyczna dla zapracowanych praktykujących. Na pierwszy rzut oka tak nie jest, ale ten osąd zależy od tego, czy ktoś jest lekarzem. Lekarz, który zna się na medycynie – powiedział hiszpański lekarz Jose de Letamendi – nie zna nawet medycyny . Jesteśmy czymś więcej niż technikami, diagnostami lub sygnatariuszami recept i zamówień. Najlepiej byłoby, gdybyśmy znali naszych pacjentów w kontekście własnego życia (rodzina, społeczność, praca i kultura). Jesteśmy odbiorcami tajemnic rodzinnych, proszonych o radę lub konsolę, zmuszonych do działania w charakterze detektywów medycznych, odpowiedzialnych za decyzje dotyczące życia i śmierci, a nawet za radę, która może wpłynąć na los tysięcy osób.
Ta książka pokazuje, w jaki sposób nieoczekiwane okoliczności mogą wymagać przyjęcia nowych ról i przyjęcia niebezpiecznego ryzyka. Poznanie tego, co stało się w Stanach Zjednoczonych sto lat temu, kiedy zostało zaatakowane przez nieznaną, przerażającą i łatwo przenoszącą się chorobę, może przygotować nas na teraźniejszość i przyszłość. W dzisiejszych czasach okoliczności przypominają te z tamtego okresu. Świat znów staje przed straszną plagą. Ostateczne rozwiązanie – chociaż każdy może i powinno pomóc – nie będzie pochodzić od rządów, przedsiębiorstw, związków, mediów, ani od sportowców, aktorów, artystów, aktywistów, protestujących, ofiar ani opinii publicznej. Przyjdzie, tak jak poprzednio, z medycyny.
RD Rumbaut, MD
Baylor College of Medicine, Houston, TX 77030

[przypisy: zespol sweeta, przeglądarka skierowań, gastromed garwolin ]