Neurologia dziecięca dla lekarza Neurologiczne aspekty pediatrii

Można argumentować, że moglibyśmy jakoś sobie poradzić bez dwóch dodatkowych podręczników na temat neurologii dziecięcej. W końcu wiele książek jest już dostępnych, począwszy od uproszczonych po encyklopedyczne. Oprócz ich wspólnego tematu, zarówno neurologia pediatryczna dla lekarza, jak i neurologiczne aspekty pediatrii mają nieco nietypową organizację, widocznie zaprojektowaną z myślą o nieneurologach. Niektóre z tych innowacji działają lepiej niż inne. Książka wydana przez Davida jest przeznaczona zarówno dla lekarzy, jak i innych pracowników służby zdrowia, a zatem zapewnia więcej niż zwykłą dyskusję dotyczącą badania neurologicznego i różnych badań diagnostycznych. Kilka pierwszych rozdziałów zostało obszernie zilustrowanych, ale kolejne rozdziały poświęcone konkretnym warunkom zostałyby znacznie poprawione dzięki kilku zdjęciom chorych pacjentów i dodatkowym obrazom radiograficznym. Włączenie kilku rozdziałów dotyczących wyższej funkcji korowej, obszaru często niedocenianego w standardowych podręcznikach, jest miłym zaskoczeniem. Indeks jest obszerny i przyjazny dla użytkownika (na przykład istnieją wpisy dotyczące leków generycznych i ich wspólnych nazw marek). Odniesienia dla każdego rozdziału są podzielone według tematu, a kilka z nich jest opatrzonych adnotacjami. Jednak niedostatek ostatnich referencji sugeruje, że kilka rozdziałów mogło zostać napisanych jakiś czas temu.
Prawdopodobnie najbardziej uciążliwym aspektem tego podręcznika jest dziwne ułożenie, powielanie i fragmentacja niektórych materiałów. Jeśli na przykład choroba z Lyme została uwzględniona w rozdziale dotyczącym zaburzeń immunologicznych, dlaczego nie uwzględnić również ostrej ataksji móżdżkowej (która jest rozważana w rozdziale dotyczącym choroby zakaźnej). Ważne jest również włączenie zaburzeń aminokwasowych do rozdziału o nieprawidłowym metabolizmie puryn. Inne tematy, takie jak choroba Heinego-Medina, zespół Guillain-Barre i rdzeniowy zanik mięśni, są fragmentaryczne lub całkowicie pominięte. Pomimo tych niedociągnięć, ten nieoczywisty styl książki jest plusem i spodoba się lekarzom ceniącym wygodę.
Książka wydana przez Berga jest interesująca: poświęcona jest neurologicznym cechom różnych chorób podstawowych, takich jak choroby nerek, nowotwory i zaburzenia serca. Pomimo zastrzeżenia, że ta książka nie ma być podręcznikiem neurologicznym, obejmuje większość zwykłych tematów. To nacisk i organizacja materiału, a nie samego materiału, różnią się od podręczników innych neurologii pediatrycznych. Większość rozdziałów jest dobrze zilustrowana i przywołana. Ta książka zawiera przegląd neurologicznych powikłań różnych stanów, ale jej innowacyjne podejście sprawia, że informacje są zbyt fragmentaryczne, aby czytelnik mógł szybko znaleźć diagnozę różnicową specyficznego stanu neurologicznego, takiego jak obwodowa neuropatia lub udar. Ta koncepcja dobrze pasuje do niektórych tematów, ale wydaje się, że zawiera tematy takie jak śmierć mózgu, w której problemy są w przeważającej mierze neurologiczne. Ta książka prawdopodobnie bardziej spodoba się pediatrom niż neurologom.
ES Roach, MD
University of Texas Southwestern Medical School, Dallas, TX 75235

[więcej w: ginekolog na nfz wrocław, kardiolog ciechanów, olej ryżowy na włosy ]