Estrogen Eliksir: Historia hormonalnej terapii zastępczej w Ameryce

Wiele napisano o postmenopauzalnej terapii estrogenowej. Żadne inne leki na receptę nie miały tak udanej promocji dla pacjentów i lekarzy, tak szeroko dyskutowanych opinii na temat ich stosowania lub takich uderzających wzlotów i upadków w liczbie wypełnionych recept. Stosowanie niesteroidowego estrogenu było pierwotnie zalecane w leczeniu kłopotliwych objawów menopauzy. Nikt nie sprzeciwi się temu wskazaniu, ale krótkotrwałe stosowanie w przypadku objawów menopauzy nie wyjaśnia, dlaczego jeden produkt estrogenu stał się najlepiej sprzedającym się lekiem na receptę w Stanach Zjednoczonych. Ta wspaniała książka opowiada historię. W Estrogen Elixir, Elizabeth Siegel Watkins opisuje złożone czynniki, które doprowadziły do pierwszego i drugiego wzrostu i upadku terapii estrogenowej w ciągu ostatnich 50 lat. Ta dobrze zbadana i ceniona książka została napisana przez historyka, który opisuje historię estrogenu od odkrycia do zastosowania, socjologię wyżu demograficznego, która na każdym kroku walczy ze starzeniem się, a także skuteczność agresywnego i często ukrytego marketing estrogenu bezpośrednio do lekarzy i kobiet. Wiele źródeł, z których niektóre nie są powszechnie dostępne, nadaje tekst tej historii – łącznie z tablicą wyników, wewnętrzną publikacją mającą na celu zmotywowanie siły sprzedaży jednej z firm oraz płaczliwym świadectwem dla FDA (Food and Drug Administration) od kobiet po menopauzie o ich zależności od estrogenu .
Autor omawia, w jaki sposób roczna liczba recept na estrogeny w Stanach Zjednoczonych prawie podwoiła się w latach 1960-1975 po tym, jak popularna prasa i bestsellerowa książka stwierdziły, że niedobór estrogenu powodował wiele chorób związanych ze starzeniem się i że zastąpienie estrogenu zapobiegło choroby, sprawiły, że kobiety czują się młodsze i szczęśliwsze, a także ułatwiły im życie. Fragmenty broszur edukacyjnych na temat menopauzy i estrogenu, które były dotowane przez przemysł farmaceutyczny i umieszczane w poczekalniach lekarskich, z artykułów w czasopismach kobiecych oraz z najlepiej sprzedającej się książki – żadna z nich z wyraźnym uznaniem dla branży – nie sprawiają, że czytanie jest fascynujące .
Pierwszy spadek zaleceń dotyczących estrogenu nastąpił po opublikowaniu dwóch szeroko nagłośnionych badań klinicznych z 1975 r., W których stwierdzono, że leczenie estrogenem znacznie zwiększa ryzyko raka endometrium. Recepty gwałtownie spadły, ale wzrosły ponownie w ciągu dekady. Watkins przypisuje to odrodzenie nowym badaniom, które wykazały, że dodanie progestinu do leczenia zapobiegło przedrakowym zmianom patologicznym, ale podkreśla również rosnącą promocję estrogenu jako leku profilaktycznego przez badaczy, klinicystów i przemysł farmaceutyczny. W 1992 r. Premarin stał się najczęściej przepisywanym lekiem w Stanach Zjednoczonych i pozostał na pierwszym lub drugim miejscu przez resztę stulecia.
Pomimo tego entuzjazmu dla leku tylko jedno długoterminowe badanie kliniczne potwierdziło stosowanie estrogenu w profilaktyce chorób przewlekłych. Niezwykła historia tej próby, którą przeprowadził jeden klinicysta bez wsparcia ze strony branży, jest warta ceny tej książki. Niestety, badanie było zbyt małe, by uzyskać ostateczne wyniki, a okno możliwości bardzo dużej próby klinicznej się kończyło
[hasła pokrewne: zespol sweeta, gastromed garwolin, pci medycyna ]