Choroby układu nerwowego u dzieci

1400-stronicowy podręcznik mistrza klinicysty i nauczyciela z niezrównanym doświadczeniem zarówno w neurologii dziecięcej, jak i ambulatoryjnej należy traktować poważnie i można się z nią konsultować z przekonaniem. Tak było w przypadku chorób układu nerwowego Forda w dzieciństwie, dzieciństwie i dojrzewaniu, które pojawiły się po raz pierwszy w 1937 r. (Springfield, Illinois: Charles C Thomas) i trwały przez sześć kolejnych edycji przez cztery dekady. Podobnie jest w przypadku nowych chorób układu nerwowego u dzieci Jeana Aicardi, opublikowanych w 1992 r. W ramach Clinics in Developmental Medicine londyńskiego Spastics Society. Jego książka nie jest krótką ankietą dla studenta medycyny lub pediatry, który kończy miesięczną rotację w ramach usługi neurologii dziecięcej; jest to przyjazny podręcznik, który jest dostępny na półce neurologów dziecięcych i dorosłych, pediatrów, neurochirurgów i lekarzy ogólnych, którzy potrzebują autorytatywnej i kompletnej informacji o częstych i rzadkich zaburzeniach neurologicznych, z jakimi są związani. To, co sprawia, że książka jest przyjazna dla użytkownika, to jej przejrzysty i idiomatyczny zapis, zdumiewający u pisarza, którego pierwszym językiem nie jest angielski; bogactwo stołów ułożonych dla wygody klinicystów, którzy chcą pomóc w diagnostyce różnicowej określonego objawu lub znaku; obszerne odniesienia krzyżowe, jak również odniesienia do kluczowych źródeł, bezpośrednio w tabelach; i wszechstronny (45 stron), dobrze zorganizowany indeks. Każda sekcja omawia badania właściwe dla danego stanu i zaleca optymalne zarządzanie. Odniesienia na końcu każdego rozdziału są liczne i są obecne w 1991 roku; nie są ograniczone do źródeł amerykańskich i brytyjskich, unikając w ten sposób parafianizmu wielu pisarzy monoglotów. Styl jest bezpretensjonalny; Czytelnicy odczuwają, że dr Aicardi mówi bezpośrednio do nich i dzieli się mądrością nabytą przez lata doświadczeń klinicznych i nauczania. Książka dostarcza dostatecznej aktualności na temat warunków neuropatologicznych i patofizjologicznych, aby oświetlić dyskusję na temat objawów, a także wyważoną ocenę znaczenia i trafności teoretycznego wkładu obecnej nauki podstawowej.
Ilustracje są liczne i, w przeważającej części, wysokiej jakości i pouczające. Szkoda, że dwa obliczone tomograficzne (tomograficzne) tomografy w pierwszym rozdziale są wydrukowane do góry nogami – błąd, który, szczęśliwie, nie jest rozpowszechniony. Są zdjęcia dzieci, odkrycia fizyczne i zmiany chorobowe, pomocne diagramy i wiele zdjęć tomografii komputerowej, skanów rezonansu magnetycznego i kilku okazów patologicznych. Amerykańscy czytelnicy muszą pamiętać, że Europejczycy używają papieru elektroencefalograficznego o połowę mniejszej prędkości w tym kraju, co zmienia gestalt zapisów. Druk książki jest przyjemny, a jakość papieru doskonała.
Żaden neurolog dziecięcy, jakkolwiek doświadczony, nie miałby nadziei, że będzie ekspertem we wszystkich aspektach tej dziedziny, a doktor Aicardi musiał szukać bardzo mało pomocy. Dr Martin Bax, redaktor naczelny Developmental Medicine and Child Neurology i wieloletni przywódca w Spastics Society, dołączył do dr. Aicardi, pisząc rozdział o porażeniu mózgowym.
[więcej w: przeglądarka skierowań na leczenie uzdrowiskowe, ginekolog na nfz wrocław, gastrolog włocławek ]