Analiza statystyczna danych epidemiologicznych ad

W rozdziale dotyczącym analizy kohortowej nie ma nic na temat problemu identyfikowalności w modelach kohortowych z okresem wieku. Rozdział ten nie zapewnia zrównoważonego przedstawienia problemów statystycznych i kontrowersji w analizie kohortowej. Podobnie, rozdział dotyczący analizy przestrzennej jest ograniczony, przy czym żadna z klasycznych procedur statystycznych nie została przedstawiona (jak podano na przykład w Procesach przestrzennych: Modele i zastosowania Cliffa i Orda [Londyn: Dion, 1981] lub Statystyka danych przestrzennych autorstwa Cressie [New York: John Wiley, 1991]). Książka cierpi także na drobne, denerwujące problemy z notacją, prezentacją i interpretacją. Kiedy wprowadzane są procedury Mantel-Haenzsela, notacja tablicy kontyngencji książki zmienia się z n na a, b, c; może to również prowadzić do pomylenia z użyciem książki dla parametrów modelu. Doświadczeni czytelnicy mogą tłumaczyć pomiędzy dwoma rodzajami notacji, ale czytelnicy bez doświadczenia w notacji statystycznej mogą uznać to za mylące.
Wreszcie, każdy rozdział skorzystałby z bardziej kompletnego zestawu odniesień, który pozwoliłby bardziej wyrafinowanemu czytelnikowi bardziej szczegółowo przyjrzeć się metodom statystycznym.
Ogólnie rzecz biorąc, większość problemów, które znalazłem, dotyczyło pierwszych pięciu rozdziałów tej książki. Czytelność i użyteczność książki znacznie się poprawiają, gdy autor przejdzie do klasycznych podejść do tabeli kontyngencji, logistycznej regresji i analizy przeżycia. Do prezentacji metod statystycznych w epidemiologii preferuję książki Kahna i Semposa (Statistical Methods in Epidemiology, New York: Oxford University Press, 1989) oraz Kupper, Kleinbaum i Morgenstern (Epidemiologic Research: Principles and quantitative methods. Calif .: Lifetime Learning, 1982). Jednak dla praktycznych przykładów i interpretacji parametrów w analizie regresji logistycznej i analizy przeżycia jest to bardzo dobra książka.
Lester R. Curtin, Ph.D.
Narodowe Centrum Statystyki Zdrowia, Hyattsville, MD 20782

[przypisy: przegladarka skierowan, allegro charytatywnie, echo serca poznań ]